23 Eylül 2018 Pazar

Sorunlara projeli yaklaşım

Göç ve kentleşmeden kaynaklanan sorunlara Sosyal Destek Programı ile çare aranacak

12 Temmuz 2011 Salı 17:38
Sorunlara projeli yaklaşım
MÜJGAN YAĞMUR-
 
Mersin Valiliği, sivil toplum kuruluşlarını ve kurumları Mersin’de ki yerel dinamikleri harekete geçirerek yoksulluk, göç ve kentleşmeden kaynaklanan sosyal sorunların giderilmesi amacıyla proje hazırlamaya çağırdı. Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında gerçekleştirilecek projeler için asgari 20 bin lira destek verilecek ve proje için toplam 3 milyon 400 bin lira tahsis edildi.
SODES programı hakkında bilgi veren Vali Hasan Basri Güzeloğlu programın istihdam, sosyal bütünleşme, kültür, sanat ve spor alanlarında göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedeflediğini ifade etti. Programdan Güneydoğu ve Doğu illerinden toplam 25 ilin faydalandığını kaydeden Güzeloğlu, 2011 yılı itibarı ile Mersin’in SODES programına dahil edildiğini söyledi. Programın Mersin’de pilot olarak uygulanmasına karar verildiğini kaydeden Güzeloğlu, bu çerçevede mevcut SOSES uygulamalarından farklı olarak program bazlı yeni bir model uygulanacağını ifade etti. 
 
Projenin öncelikleri
 
SODES programında göçle gelen ve niteliksiz işgücü konumunda olan nüfusun istihdam edilebilirliğini sağlamaya dönük tedbirlerin alınması ve nitelikli işgücü konumuna ulaştırılması birinci öncelik olarak ifade edildi. Bu anlamda nitelikli ve sürdürülebilir mesleki eğitim merkezlerinin açılacak ve işsizlere yönelik sertifika eğitimleri düzenlenecek.
Programda ikinci öncelik olarak aile kurumunun güçlendirilmesi ve buna dönük sosyal politikaların geliştirilmesi yer alıyor. Bu kapsamda okuma yazma bilmeyen bireyler tespit edilerek bu kişilere eğitim verilecek. Aile içi şiddetin azaltılması ve şiddete maruz kalan bireyler için psikolojik destek ve terapiler uygulanması için çalışmalar yapılacak. Aile danışma merkezleri oluşturulacak.
Üçüncü öncelik olarak ise çocukların, gençlerin ve engellilerin bireysel gelişimlerini desteklemek için projeler yapılacak.
 
Kimler başvurabilecek?
 
Programa kamu kurum ve kuruluşlar, il ve ilçe özel idareleri, belediyeler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları başvurabilecek. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nın SODES internet sitesinden sisteme yüklenen ve iki çıktı alınarak yetkililerce imzalanan başvuru formları, başvuru sırasında sunulması gereken destekleyici belgeler ile birlikte son başvuru tarihi olan 15 Ağustos’a kadar kapalı zarf içinde posta, kargo yoluyla ya da elden teslim edilebilecek.
Başvuru adresi T.C Mersin Valiliği, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Camiişerif Mahallesi Uray Caddesi No: 17 P.K 33060 Akdeniz/Mersin. Programla ilgili planlama.mersin@icisleri.gov.tr adresinden ve 238 25 52 numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV