21 Eylül 2018 Cuma

‘İHRACAT KRİZE RAĞMEN BÜYÜDÜ’

İHRACATÇILARA ÖDÜL

29 Temmuz 2012 Pazar 19:03
‘İHRACAT KRİZE RAĞMEN BÜYÜDÜ’
 Ekonomi Bakanı Çağlayan, Mersin’deki temasları çerçevesinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni’ne katıldı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, protokol üyeleri ve çok sayıda ihracatçının katıldığı törende, AKİB’e bağlı 8 ihracatçı birliğinde rekor kıran ve ilk 5’e giren ihracatçılara ödülleri verildi.

AKİB Toplantı Salonu’nda yapılan törende konuşan Çağlayan, ekonominin asıl sahipleri olarak nitelendirdiği Türk ihracatçısının, ihracatın 4’te birini yaptığı Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki sıkıntılara rağmen, 2011’de Türkiye’yi dünyanın 22. büyük ihracatçısı yaparak, böylesi bir kriz ortamında Cumhuriyet tarihine ihracat rekoru yazdırdığını ifade ederek, 50 bin ihracatçıya teşekkür etti. “Bir cent dahi ihracat yapmış olanın başımızın üzerinde yeri var” diyen Çağlayan, yapılan ihracatların ne anlama geldiğinin 2011 son çeyreği itibariyle daha iyi anlaşıldığını kaydetti.

AB’nin küçüldüğü, ABD’nin yüzde 2 büyüdüğü 2012’nin ilk çeyreğinde Türkiye’nin ihracat ateşiyle yüzde 3.2 büyüdüğünü vurgulayan Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı olarak arz yönlü dinamiklere baktıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

Orta ve uzun vadeli bakmalıyız. Teşvik sistemindeki anlayışımızı değiştirdik, yüksek katma değer yapacağız dedik. Artık biz hamallık yapmayacağız. Mevcut tren bizi buraya kadar getirdi. Şimdi yeni bir anlayışa girmemiz lazım. Artık yabancı yatırımcıya Mevlana gibi 'Ne olursan ol yine de gel' demiyoruz. Artık 'Yüksek katma değeri yaratacaksan gel' diyoruz. İhracatımızın kilosu 2011’de 1.46 dolara geldi. Bizim rakipler Almanya 4 doların üzerinde kilo ihracatı, Japonya ve Kore’de 3 doların üzerinde. Geçen yılki 90 milyon ton ihracatı 300 tona mı çıkaracağız yoksa fiyatı 1.46’dan 2.5 dolarlar mertebesine mi taşıyacağız? Biz ihracat birim fiyatımızı artırmak zorundayız. Bunu Ar-Ge, inovasyonla, teknolojiyle, üretim biçimimizi, pazarlama şartlarımızı değiştirerek yapacağız.”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, 2023 hedefleri doğrultusunda Mersin'i Ortadoğu'nun çıkış kapısı olarak gördüklerini söyledi.

Ödül töreninde konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 2023 hedeflerinin yakalanması için en büyük işin ihracatçılara düştüğünü, kamu kurumu temsilcileri olarak kendilerinin de iş adamlarının sıkıntılarını giderebilmek için çaba göstereceklerini vurguladı. (İHA)

 

İHRACATÇILARA ÖDÜL

 

İmece Haber Merkezi- Akdeniz İhracatçı Birlikleri, kendi alanlarında en fazla ihracat yapan ilk 5 firmaya ödül verdi. Birlik ayrıca ekonomi dünyasına yön veren haber ve makale çalışmalarına imza atan gazetecileri de ödüllendirdi.  AKİB tarafından belirlenen rekortmen firmalar şunlar:  

Demir ve Demir Dışı Metaller: İskenderun Demir Çelik, Tosyalı Dış Ticaret, Yüksel Dış Ticaret, Temsa, HES Hacılar Elektrik.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri: Türkiye Petrol Rafinerileri, Şişecam, Sasa Polyester A.Ş, Petlas Lastik, Çimsa.

Ağaç Mamülleri ve Orman Ürünleri: Boydak Dış Ticaret,  Kilim Mobilya, Oyka Kağıt Ambalaj, Gizir Ahşap, Arkopa Ahşap.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller: Ternaeben Gıda, Akyem Adana, Kaytaş Kayseri Tavukçuluk, Pilyem Gıda, Akova Süt ve Gıda.

Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar: Marsa Yağ Sanayi, Özmaya Sanayi, Anı Bisküvi Gıda, Arbel Bakliyat, Şimşek Bisküvi ve Gıda.

Yaş Meyve-Sebze: Tekasya Tarım, Akaş Tarım, Teksin Tarım, Menas Mersin Zirai Ürünler, Polat Sebze Meyve.

Tekstil ve Hammadeleri: Boyteks Tekstil, Kipaş Pazarlama, Sasa Polyester, Filpa Ambalaj, İmisk.

Hazır Giyim ve Konfeksiyon: Kipaş, Aytek, Uğur Tekstil, Ordema Tekstil, Jeoteks.

AKİB ayrıca iş yaşamı ve gazetecilik alanından MTSO Başkanı Şerafettin Aşut’u, ihracatçı Tarık Bozbey’i, gazeteciler Vahap Munyar, Ersin Ramoğlu, Ali Ekber Yıldırım, Mehmet Uluğ Türkkan ve Abdurahman Yıldırım’ı ödüle değer buldu. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV