21 Eylül 2018 Cuma

Hindistan’da yüzde 34 Türkiye’de yüzde 17!!!

Türkiye, okul öncesi eğitimde okullaşma oranında gelişmiş ülkelerin çok gerisinde

18 Mayıs 2011 Çarşamba 13:02
Hindistan’da yüzde 34 Türkiye’de yüzde 17!!!
Okul Öncesi eğitim sıralamasında Türkiye en geri sıralarda yer alıyor. Okul öncesi eğitimde okullaşma oranı Hindistan’da yüzde 34, Rusya’da yüzde 98, Fransa ve İtalya’da yüzde100 Türkiye’de ise üzde 17 oranında.
Toroslar Belediyesi’nin, Avrupa Birliği fonlarından desteklenen  ‘Çocuklarımız İçin El Ele’ projesi çerçevesinde,  anaokulu öğretmenlerinin ardından, mahalle muhtarlarına da okul öncesi eğitim semineri verildi
Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Binnaz Kıran Esen tarafından verilen seminere Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Toroslar İlçe Sağlık Grup Başkanı Ayşe Değirmenci, Toroslar İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Kurucu, Mersin Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Halil İbrahim Soysal ve Toroslar ilçesindeki 33 mahalle muhtarı katıldı.
Eğitimde başarı seviyesinin yükseltilmesi için okul öncesi eğitimin önemli olduğunu ifade eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, muhtarların mahalleyi iyi tanıdığını ve mahalle sakinlerinin bilinçlendirilmesi konusunda muhtarlara büyük görevler düştüğünü ifade etti.
Tuna, 12 ay sürecek proje kapsamında Toroslar İlçesi’nde bulunan 33 mahalleye hitap edeceklerini söyledi.
Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için herkese görev düştüğünü ifade eden Tuna “Belediye olarak eğitim, sağlık ve gençliği çok önemsiyoruz. Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin yaptığı araştırmaya göre Toroslar İlçesi’nde okul öncesi eğitimden haberi olmayan yüzde 57’lik bir dilimin olduğu tespit edilmiştir. Bu da üzücü bir rakamdır” dedi.
 
 ‘Okul öncesi, gömleğin ilk düğmesidir’
 
Okul öncesi eğitimin çok önemli olduğuna değinen Tuna, mahalle muhtarlarından destek istedi. Tuna,  “Gömleği doğru iliklerseniz, kravatı takma aşamasında rahat edersiniz. İşte hayata yön verme anlamında okul öncesi eğitimde çok önemlidir. Muhtarlarımızın bu konuda bizlere önemli destekler sunacağına inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Binnaz Kıran Esen, sinevizyon eşliğinde okul öncesi eğitimin önemini anlatan bir seminer verdi.
Muhtarların halk üzerinde etkili merciler olduğunu ifade eden Esen, “Sizler bize bu konuda destek verirseniz, bundan sonraki süreçte ailelere daha iyi ulaşma şansımız olur. Eğitim sadece okulda başlamamaktadır. Bir anne ve babanın sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmesi için öncelikle ailelerin bilinçli olması gerekmektedir” dedi. (Mersin İmece)
Anahtar Kelimeler: OKUL ÖNCESİ EĞİTİMMEÜ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV