23 Eylül 2018 Pazar

ZORLA TAŞIMA YOK

TOKİ’den Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde kentsel dönüşüm açıklaması

02 Mayıs 2014 Cuma 19:10
ZORLA TAŞIMA YOK
 Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Mersin’deki projede temel esasın taşınmaz sahiplerine mevcut durumları esas alınarak yine kendi bölgelerinde konut veya ticarethane verilmesi olduğunu, hiçbir mülk sahibinin bu bölgeden, başka bir yere gönderilmesi gibi bir durum ve talebin söz konusu olmadığını bildirdi.

TOKİ’den yapılan açıklamada, idarelerince, Çay Mahallesi’nde bulunan ATAŞ Rafinerisinden devir alınan lojmanlar ve diğer donatıların yıkımı ile ilgili başlatılan çalışmanın, “lojmanların çevresindeki vatandaşların konutlarını da kapsayacağı” şeklinde yansıtılan haberlerin gerçek dışı olduğu kaydedildi. Çay Mahallesi’ndeki yıkım çalışmaları sadece ATAŞ’tan, TOKİ mülkiyetine devir alınan taşınmazlar üzerindeki 18 lojman, sosyal tesis, trafo ve havuzları kapsadığı ifade edilen açıklamada, “TOKİ ile Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir ve Akdeniz Belediye Başkanlıkları arasında Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerindeki alanlar için  Kentsel Yenileme Projesi’ne ilişkin ön protokol 06 Mart 2008, ek protokol de 27 Nisan 2010 tarihinde imzalanmıştır. Proje kapsamında öncelikle idaremizce devir alınan, ATAŞ Rafinerisine ait üzerinde eski lojmanlar bulunan arazide projelendirme çalışmaları planlanmıştır. Bu alanda 1951 yılında inşa edilmiş ikişer katlı 18 lojman binası, bir sosyal tesis, iki trafo binası ve üç adet açık yüzme havuzu bulunmaktadır. 1951 yılında inşa edilen yapıların çeşitli riskler taşıması nedeniyle, çevrede bulunan vatandaşların durumlarını etkilemeden, yıkımı zaruri hale gelmiştir. Bu sebeple lojmanlar ve donatıların yıkımı ile ilgili idaremizce hizmet alımı gerçekleştirilmiş ve yüklenici firma yıkım çalışmalarına başlamıştır” denildi.

“Yıkım çalışmalarının sadece lojmanları ve donatıları kapsamasına rağmen çeşitli basın yayın organlarında “yıkımın vatandaşların evlerini de kapsayacağı” yönünde kurumu karalamaya ve yıpratmaya, projeyi de engellemeye dönük yayımlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” denilen açıklamada şunları kaydedildi:

“İdare olarak öncelikle kentsel dönüşüm uygulanacak bölgedeki vatandaşlarımıza sunmak üzere ATAŞ’tan alınan alanda, tasarımı ve farklı mimarisi ile yaşam standartlarına en uygun stok konut üretimi planlanmaktadır. Öte yandan kentsel dönüşüm projeleri; ‘tespit, değerleme, projelendirme, uzlaşma görüşmeleri’ gibi halkın katılımı ve uzlaşması esaslı birçok adımı barındıran çalışmalardır. Mersin Çay, Çilek ve Özgürlük mahallerinde başlatılan projede temel esas, alanda ikamet eden taşınmaz sahiplerine mevcut durumları esas alınarak yine kendi bölgelerinde konut veya ticarethane verilmesidir. Hiçbir mülk sahibinin bu bölgeden, başka bir yere gönderilmesi gibi bir durum ve talep söz konusu değildir.” (İHA)

Anahtar Kelimeler: TOKİ Kentsel Dönüşüm

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV