24 Eylül 2018 Pazartesi

'‘SORUMLUSU KİM OLACAK?’'

CHP Milletvekili Öztürk, Enerji Bakanı’na nükleer santralde kaza riskini sordu

24 Nisan 2014 Perşembe 17:18
'‘SORUMLUSU  KİM OLACAK?’'

İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde kaza riskinin olup olmadığını sordu ve “Kaza olursa sorumlusu kim olacaktır” sorusuna yanıt istedi. Öztürk, Bakanlık yetkililerinin Sibirya’da bir nükleer santral gezisine davet edildiğini ancak santralin bir kısmının gizlilik gerekçesiyle gezilemediğini de iddia etti.

Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesinde kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili çok sayıda soru önergesi veren  Ali Rıza Öztürk, bu soru önergelerine bir yenisini daha ekledi. Ancak Öztürk bu soru önergesinde, projenin teknik detaylarını, ironik bir tarzla öğrenmeye çalıştı. Öztürk, önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

‘Maketi sizde var mı?’

 

-Rusya’nın Akkuyu’da yapacağı nükleer enerji santralinin planı, projesi, maketi vb. elinizde var mıdır?”

- Bakanlığınız personelinden, Akkuyu’da yapılacak olan nükleer enerji santraline örnek diyerek, Rusya’nın Sibirya yakınlarında bir nükleer santral tesisine gezi için kimler gitmiştir?

-Sibirya’da örnek olsun diyerek gezilmesi planlanan nükleer enerji santralinin çok büyük bir bölümünün gizlilik gerekçesi ile gezdirilmediği, inceletilmediği doğru mudur?  Doğru ise incelemediğiniz ne olduğunu bilmediğiniz bir tesisin ülkemize kurulmasına müsaade edilmesindeki gerekçeler nelerdir?

-Ne olduğunu bilmediğiniz, denenmemiş, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan  WWER- 1200 modeli denilen, adeta ülkemizin altına yerleştirilmiş bir bomba gibi görünen bu nükleer enerji santralinde  meydana gelebilecek patlama ya da sızıntı sonucu hayatını kaybeden insanlardan kim ya da kimler sorumlu olacaktır?

Anahtar Kelimeler: Ali Rıza öztürk

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV