23 Eylül 2018 Pazar

PREDATÖR BÖCEKLER ORMANA SALINDI

30 Nisan 2014 Çarşamba 18:55
PREDATÖR BÖCEKLER  ORMANA SALINDI
 Mersin’de, dumansız yangın olarak adlandırılan zararlı böceklere karşı laboratuvarda yetiştirilen ve halk arasında ‘terminatör böcek’ olarak adlandırılan predatör böcekler doğaya bırakılmaya başlandı.

Orman zararlılarıyla yapılan mücadele kapsamında, Çevlik Bal Ormanı’nda doğaya bırakılma işlemine Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca da katıldı. Baca, burada yaptığı açıklamada, ormanların en büyük düşmanlarından biri olan zararlı böcek ve hastalıkların tahribatının dumansız yangın olarak adlandırıldığını ve ormanlara yangından fazla zarar verdiğini kaydetti. Bölge Müdürlüğü olarak özellikle çevreye zararsız olan biyoteknik ve biyolojik mücadeleye çok önem verdiklerini belirten Baca, bu kapsamda doğaya faydalı böcekleri salmaya başladıklarını dile getirdi. Baca, ”Biyolojik mücadele kapsamında Ormana zarar veren çamkese böceklerine karşı onun parçalayıcısı olan predatör böcekleri laboratuarda üretip doğaya bırakıyoruz. Bugün burada laboratuvarda ürettiğimiz Calosoma sycophanta isimli faydalı böcekleri ormana bırakıyoruz. Unutulmamalıdır ki, orman yangınları kalp krizi gibi anlık zarar verirken, böcek zararları ise kanser gibi yıllarca mücadele yapmayı gerektirir” dedi.

Böceklerle mücadelenin oldukça masraflı ve zahmetli olduğunun altını çizen Baca, “Bölge Müdürlüğü olarak artık kimyasal mücadele dediğimiz zehirli ilaçlarla mücadele yapmıyoruz. Çevreye zararsız olan biyoteknik ve biyolojik mücadeleye daha çok önem veriyoruz. Bu kapsamda her yıl biyolojik mücadele çalışmalarını artırmakta, böceklerle mücadelede çeşitli yöntemler uygulamaktayız. Ormanlarımızı tahrip edip kurutmasa bile ibrelerini yiyerek ağaçlarımızın gelişmesine engel olan, insanlarımızı rahatsız eden çamkese böceği ile doğal dengeyi bozmadan biyolojik mücadele çalışmasında calosoma sycophanta önemli bir yer almaktadır. Anamur, Mersin ve Mut İşletme Müdürlüklerinde tesis edilen 3 adet laboratuvarda, calosoma sycophanta üretimi çalışmalarına 1 Mart’tan itibaren doğadan erginleri toplayarak başladık. Bugüne kadar 34 bin adet yumurta alınarak bu yumurtalardan 30 bin adet larva üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu larvalar çamkese böceklerinin yoğun olduğu arazilere salınmaktadır. Salınan bu böcekler, ormanlarımıza zarar veren çamkese böcekleriyle mücadelemizde bizim en büyük yardımcılarımızdır” ifadelerini kullandı. (İHA)

Anahtar Kelimeler: Abit BacaÇevlik Bal Ormanı

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV