23 Eylül 2018 Pazar

'‘ORMANLAR TALANA AÇILDI’'

Mersin Çevre Dostları Derneği Orman Kanunundaki değişikliklere tepkili

21 Nisan 2014 Pazartesi 18:40
'‘ORMANLAR TALANA AÇILDI’'
 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Mersin Çevre Dostları Derneği üyeleri, geçtiğimiz günlerde AKP hükümetinin Orman Kanunu’nda bir dizi değişiklik yaprak ormanları talana açtığını ileri sürdü.  Orman Kanunun 17/3 ve 18’inci maddelerinin uygulama yönetmeliğinin Resmi Gazetede yayınlandığını aktaran Dernek Başkanı Suna Kılıççı, bu yönetmelikle birlikte devlet ormanlarında arkeolojik kazı, restorasyon yapılması ve bu alanların kullanılmasına, define aranmasına, odun kömürü, terebantin, katran sakızı gibi ağaç kullanılan ocakların açılmasına, balık çiftliklerine, enerji üretim santrallerine, petrol- doğalgaz boru hattı ve tesisleri kurulması uygulamalarının önünün açıldığını anlattı. Kılıççı, “ Bu kanunla birlikte ormanlar tamamen savunmasız bırakılıyor. Siyasi otorite sermayenin tercihlerine terk edilmiş durumda. Yeni yönetmeliklerde yap işlet devret modeliyle yapılacak demiryolu ve otoyol benzeri ulaşım yatırımları için bedel alınmayacağı öngörülüyor. Örneğin İstanbul’da yapımı devam eden 3. Köprüyü yapan firma orman alanından geçen bölümü için hiç bir bedel ödemeyecek.  Bir başka vahim olan konu ise tüm bu yatırımlar için oluşturulan değerlendirme komisyonu üyelerinin tamamının siyasal iktidarın atadığı bürokratlardan oluşturulması” dedi.

Bu düzenlemeyle birlikte orman ürünleri işleyen özel fabrika ve tesislere, ülke genlindeki devlete ait orman arazileri üzerinde sınırsız şekilde kiralama olanağının sağlandığını belirten Kılıççı, uygulamanın ülke genelindeki orman varlıklarını yok edeceğini söyledi.

Kılıççı, “Düzenleme Anayasanın 56. Maddesinin verdiği, sağlılkı bir çevrede yaşama hakkına aykırıdır. Ormanlar yaşamsal düzeyde önemli kaynaklardır. Esas olan hükümetin orman varlığı bakımından çok kritik bir durumda olduğumuz gerçeğini gömesi ve ülke insanının yaşam temellerini devlet eliyle yok ettiğinin bilincine varmasıdır” diye konuştu.    

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV