21 Eylül 2018 Cuma

MERSİN’DE 9 PLAJ MAVİ BAYRAK ALDI

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı, Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajları açıkladı

29 Nisan 2014 Salı 18:53
MERSİN’DE 9 PLAJ  MAVİ BAYRAK ALDI
 İmece Haber Merkezi- Türkiye’nin 2014 yılı Mavi Bayraklı plaj ve marinaları belli oldu. Türkiye 44 ülke arasında İspanya ve Yunanistan’ın arkasından 3. sırada yer aldı. Mersin’de 9 noktaya Mavi Bayrak ödülü verildi.

2014 yılında uluslar arası niteliğe sahip Mavi Bayrak ödülüne hak kazanan plaj, marina ve yat limanları açıklandı. Türkiye’de 2013 yılında 383 olan ödüllü plaj sayısı 397’ye, marina sayısı 21’den 22’ye yükseldi.

Mavi Bayrak uygulaması yapan 44 ülke içerisinde, Türkiye,  397 plaj sayısı ile üçüncü sırada yer aldı. Bu alanda İspanya  573 plaj ile ilk sırada yer alırken Yunanistan 407 plaj ile ikinci sırada yer aldı.

TURÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Epikmen, Mavi Bayrak ödülleriyle ilgili olarak “Türkiye, Mavi Bayrak konusunda diğer ülkelerden daha titiz davranıyor. Kurallara uymayan kuruluşların bayrakları hemen geri çekiliyor. Eğer bu özeni göstermeseydik, bu yıl kesinlikle ikinciliğe yükselirdik” dedi.

 

Mavi Bayrak ne anlama geliyor?

 

Mavi Bayrak çevrenin korunması ile plaj ve marinayı kullananların sağlığı ve güvenliğini korumayı hedefleyen kriterlere sahip olmayı simgeliyor. Bu özelliği ile Mavi Bayrak gerek tur operatörleri ve gerekse tatil programı yapanlar tarafından tercih ediliyor. Uluslararası alanda Merkezi Kopenhag’da bulunan, Foundation for Environmental Education (FEE) , ülkemizde ise Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda  yürütülen Mavi Bayrak Programının plajlar için 33, marinalar için 24 adet kriteri bulunuyor. Bu kriteriler plajda deniz suyu analizleri, çevre yönetimi, güvenlik ve donanımlar ve çevre bilinçlendirme etkinlikleri başlıkları altında toplanıyor. 15 gün ara ile iki parametrede ve sezon süresince deniz suyu numunesi alınıp mikrobiyolojik düzeyde analizlerinin yapılması, plajda cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılmış olması önemli kriterlerin bir kısmını oluşturuyor.

Mavi Bayrak ödülünün en önemli özeliğinden birisi de, ödülün bir yıl için veriliyor olması ve her yıl yeniden başlıyor olması.

 

Mersin’de nerelerde var?

 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından açıklanan sonuçlara göre Mersin’de 9 plaja Mavi Bayrak ödülü verildi. Bozyazı’da 1, Erdemli’de 4, Silifke’de 4 plaj Mavi Bayrak almaya hak kazandı. Mavi Bayraklı plajlar ve oteller şunlar:

Anemurion Otel (Bozyazı), Kızkalesi Küçük Halk Plajı, Kilikya Otel, Olbios Otel, Liparis Resort Otel (Neoplis Park Otel), Royal Sebaste Otel (Erdemli), Altın Orfoz, İntermod Boğsak Motel, Pine Park Tatil Köyü, Mediterranean Otel. (Silifke).

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV