24 Eylül 2018 Pazartesi

'‘ÇERNOBİL’İ UNUTMADIK’'

Ö. SERDAR KOCAPINAR’IN HABERİ

27 Nisan 2014 Pazar 17:11
'‘ÇERNOBİL’İ UNUTMADIK’'
 Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, 28 yıl önce yaşanan Çernobil nükleer faciasında hayatını yitirenler için bir yürüyüş düzenledi. ‘Nükleer santral istemiyoruz’ yazılı pankart açan grup Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Grup çeşitli nükleer karşıtı slogan atarak buradan Akkuyu Nükleer Güç Santral A.Ş’nin Çamlıbel’de bulunan bilgilendirme merkezine kadar yürüdü. Eylemcilere Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de destek verdi.


Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, nükleer santrallerin insan sağlığına verdiği zararları anlatırken, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ise Mersin’de yaşayanların gelecek nesilleri düşünmesi gerektiğini ifade ederek ne Mersin’de ne de Sinop’ta nükleer santral istemediklerini söyledi.

NKP Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan ise bundan 28 yıl önce meydana gelen Çernobil felaketinin insan ve doğal çevreye yansımalarını anlattı. Aslan, “Çernobil nükleer faciasının ardından atmosfere salınan radyasyonun, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının 200 katı olduğu kanıtlanmıştır. Kazanın ardından dünyada 1 milyon insan yaşamını yitirirken, o tarihten sonra bölgede çocuklar sakat ve lösemili doğdu. Kazanın ardından geçen 28 yıllık süre içinde bölgede yaşayan insanların vücutlarında bağışıklık sisteminde yetersizlikler ve genetik yapının bozulmasıyla kanser oluşumunun hızlandığı, ölümlerin arttığı ve o bölgede radyasyon kirliliği yüzünde tarımın, hayvancılığın çok olumsuz etkilendiği araştırma sonuçları olarak dünya kamuoyuna yansımıştır” dedi.

Çernobil sanığı Rusya’nın Akkuyu’da, Fukişima’nın sanığı Japonya’nın ise Sinop’ta Türkiye’yi felakete sürükleyecek nükleer santral kurma çalışmaları yürüttüğünü anımsatan Aslan,  nükleer santrallerinin çok büyük ve geri dönülmez bir çevre kirliliğinin yanında çok yüksek toplumsal maliyetlere neden olduğunun bilimsel olarak kanıtladığını belirtti. Aslan, “Bundan 28 yıl önce meydana gelen Çernobil Nükleer felaketini unutmadık. Başta Akkuyu’da ve Sinop’ta olmak üzere ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santrallerin kurulmasına, ‘Çernobil bir daha asla’ sloganı ile izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV