23 Eylül 2018 Pazar

ARITMA TESİSİNE 14 MİLYON LİRA

Anamur Atıksu Arıtma Tesisi’nin yüzde 60’ı tamamlandı

12 Mayıs 2014 Pazartesi 18:30
ARITMA TESİSİNE  14 MİLYON LİRA
 Anamur Belediyesi’nin 2014 Ocak ayı içerisinde temelini attığı Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması için çalışmalar sürüyor.

Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapımcı firması Esen İnşaat Sahibi Kaya Erdem, projenin yüzde 60’nın tamamlandığını söyledi. Projenin bir an önce bitirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden Erdem, “Projeyi teslim etme süremiz 180 gündür. Kanalizasyon tesisi ile toplanan kullanılmış suların halk sağlığı ve alıcı ortamın ekolojik dengesi açısından sakınca doğurmayacak şekilde uzaklaştırılmasını sağlamak için arıtılarak deşarj edilmesi amaçlanan bu proje, Anamur Belediye Başkanlığı tarafından İlbank’a ihale ettirilmiştir. Proje bedeli 14 milyon 293 bin TL’dir” dedi.

Projenin belediye ve İlbank tarafından ortak kontrolünün sağlandığının da altını çizen Erdem, “Projenin hedeflenen nüfus kapasitesi 250 bin kişidir. Bu proje Çarıklar, Ören ve yakın çevre köylerini kapsayacak şekilde planlanmıştır” şeklinde konuştu.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Erdem, “Anamur Atıksu Arıtma Tesisi’nde kullanılan proses biyolojik arıtmadır. İller Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından uzun havalandırmalı aktif çamur (nitrifikasyon + denitrifikasyon) sistemi seçilmiştir. Sistemde 4 adet havalandırma havuzu, 2 adet çökertme havuzu, 1 idari tesis binası, 1 adet su deposu, 1 adet jeneratör ve blower odası bulunmaktadır. Bu sistemden çıkan su yüzde 90 seviyesinde arıtılmış olarak denize deşarj edilecektir” diye konuştu.

Şantiye Şefi Çevre Yüksek Mühendisi Makbule Koç da projenin ağustos ayı içerisinde bitirilerek teslim edileceğini ifade etti.

Projenin beklenenden daha hızlı ilerlediğini vurgulayan Koç, “Anamur’a kazandırılacak çok önemli bir projedir. Arkadaşlarımız projenin hızla bitirilmesi için çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Amacımız, projeyi en kısa sürede bitirip teslim etmektir” dedi. (İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV