24 Eylül 2018 Pazartesi

YASAK YOKSA SORUN DA YOK!

Mersin’deki 1 Mayıs kutlamaları, binlerce kişinin katılımıyla, bayram havasında geçti

01 Mayıs 2014 Perşembe 19:41
YASAK YOKSA  SORUN DA YOK!
Foto galeriye git  ABİDİN YAĞMUR/Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Mersin’deki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, binlerce kişinin katılımıyla, bayram havasında geçti. Haziran ayında yaşanan Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin adlarını tek tek haykıran ve göstericilerin hedefinde İstanbul ve Ankara’da kutlamaları yasaklayan AKP hükümetine tepki vardı. Tertip Komitesi bildirisinde ise AKP hükümetinin baskıcı tutumuna, şovenizme ve emperyalizme karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

1 Mayıs Kutlamaları, öğle saatlerinde bazı grupların Özgür Çocuk Parkı’nda, bazı grupların İstasyon Meydanı’nda toplanmasıyla başladı. Kutlamalar nedeniyle, yürüyüşün yapılacağı İstiklal Caddesi öğlen saatlerinde trafiğe kapatıldı.

İşçi ve memur sendikaları, siyasi partiler, dernekler, kadın örgütleri, öğrenci örgütleri, dergi çevreleri ve taraftar gruplarının oluşturduğu kortejler İstasyon Meydanı’nda buluştuğunda katılımcıların sayısı 20 bine yaklaştı. Yürüyüş kolları buradan İstiklal Caddesi ve Sakarya Caddesi’ni takip ederek Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca kortejlerden ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Yaşasın devrim ve sosyalizm’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ şeklinde sloganlar yükseldi.

Liman, taşımacılık, belediye, cam ve petrol işkollarında çalışan işçilerin oluşturduğu kortejlerde taşeron sistemine ve sendikasızlaştırma çabalarına karşı sloganlar atılırken Alevi örgütleri kortejlerinde zorunlu din derslerine, taraftar grupları kortejlerinde e-bilet sistemine, kadın örgütleri kortejlerinde kadın ve çocuk cinayetlerine, LGBT bireyler kortejinde nefret cinayetlerine karşı sloganlar atıldı. Bazı sosyalist gruplar da Gezi direnişi sırasında yaşamını kaybeden gençler ile Berkin Elvan’ın fotoğraflarını taşıdı.

Gösterici gruplar, Cumhuriyet Alanı’na girişlerinde Tertip Komitesi sunucuları tarafından anons edildi. Alanı dolduran binlerce kişinin en coşkulu şekilde alkışladığı kortej ‘Beşiktaş Çarşı Mersin’ adlı taraftar grubu oldu.

Kortejlerin alana girişinin tamamlanmasının ardından Tertip Komitesi sunucuları, Gezi direnişinde hayatı kaybeden gençlerin adlarını tek tek okuyarak yoklama yaptı.

Tertip Komitesi bildirisini okuyan Genel-İş Şube Başkanı Kemal Göksoy, İstanbul ve Ankara’da adeta sıkıyönetim ilan edilmesini kınadıklarını belirterek “AKP hükümeti, 2 yıl önce 1 Mayıs’ı yasallaştırdık diye pankart açarken bugün işçilerin sokağa çıkmasına bile izin vermiyor. Bunu çok manidar buluyoruz. Gezi direnişini hazmedemediler. Gezi’de yıkılan korku imparatorluğunu baskı ve totaliter rejimle yeniden kurmak istiyorlar” dedi.

Göksoy emek, özgürlük ve demokrasi güçlerinin ortaklığı daha da sıkılaştırması gerektiğine dikkat çekerek, “Bugün hamle sırası emek, özgürlük ve demokrasi güçlerinde. Kötü çalışma koşulları, düşük ücret, sendikasızlaştırmaya karşı mücadele eden işçilerin sesini sesimize katalım. Kadınlarla birlikte sesimizi yükseltelim. Doğanın talanına, HES’lere, nükleer santrallere karşı hep birlikte yürüyelim. Parasız sağlık, parasız eğitim sloganını hep birlikte haykıralım. Kürt sorununa demokratik çözüm için, emperyalizme, kapitalizme, baskıcı iktidara, şovenizme, özelleştirmelere, taşeronlaştırmalara karşı mücadele için birlikte yürüyelim” diye konuştu.

1 Mayıs kutlamaları, Kardeş Türküler grubunun konseri eşliğinde halaylar çekilmesiyle sona erdi. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV