24 Eylül 2018 Pazartesi

'‘VALİLER DEĞİL BİZ BELİRLEYELİM’'

Eğitim-Sen okullarda sandık kuracak ve okul yöneticilerini eğitimcilerin belirlemesini isteyecek.

24 Nisan 2014 Perşembe 18:55
'‘VALİLER DEĞİL BİZ BELİRLEYELİM’'
 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Eğitim-Sen okul idarecilerinin valiler tarafından atanmasını ön gören Milli Eğitim Bakanlığı kanununda yapılmak istenen düzenlemeyi protesto etmek için başlattıkları imza kampanyasında topladıkları imzaları ilgili bakanlığa gönderdiler. Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, yaptığı açıklamada eylemlerinin süreceğini belirterek 5–8 Mayıs tarihlerinde okullara sandık koyarak eğitimcilerin kendi yöneticilerini belirlemesini sağlayacaklarını duyurdu. 

Merkez Postane önünde bir araya gelen ve ‘Eğitimde her türlü dayatmacı politika ve uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir’ yazılı pankart açan eğitimciler adına konuşan Eğitim-Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, AKP tarafından eğitimin içeriğinin muhafazakâr bir anlayışla her açıdan yeniden yapılandırıldığını söyledi. Muşlu, okulların ise eğitim yuvası olmaktan hızla uzaklaştırıldığını ve okul yönetimlerinin tamamen siyasi kadrolarla yönetilmek istendiğini ifade etti. Eğitimde performansa dayalı ve angarya çalışma uygulamaların her geçen gün arttığının altını çizen Muşlu, peş peşe çıkarılan ‘torba yasa’larla iş güvencelerinin ellerinden alındığını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığının katlanarak artan eğitim sorunlarına çözüm üretmek yerine, yeni dayatmaları gündeme getirdiğini anlatan Muşlu, bakanlığın eğitim emekçilerinin taleplerini de yok saydığını anlattı. Muşlu, halktan toplanan vergilerin ‘dershanelerin dönüşümü’ bahanesiyle özel okullara aktarıldığını dile getirdi.  

 AKP hükümetinin son olarak eğitim kurumlarının yöneticilerini valiliklerin belirlemesini ön gören bir ‘torba yasa’ çıkarmak istediğini söyleyen Muşlu,  bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde başlattıkları imza kampanyasını sonlandırdıklarını ve çok kısa bir sürede Mersin’de görev yapan eğitimcilerden 3 bin 57 imza topladıklarını aktaran Muşlu, topladıkları imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na postalayacaklarını bildirdi. 

Muşlu, konuyla ilgili eylemlerinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini belirterek 5-8 Mayıs tarihleri arasında okullara koyacakları sandıklarla okul yöneticilerini o okuldaki eğitimcilerin belirleyeceğini bildirdi.

Anahtar Kelimeler: Eğitim-senOkul Idarecileri

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV