21 Eylül 2018 Cuma

TARLADA KUTLADILAR

01 Mayıs 2014 Perşembe 19:35
TARLADA KUTLADILAR
 Silifke’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü sendikalar alanlarda tarım işçileri ise çilek tarlasında kutladı.

Öğle saatlerinde sendikalar Atatürk Anıtı önünde düzenlenen etkinlikle 1 Mayıs'ı kutladı. Silifke ilçesinde çilek hasadının başlamasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen tarım işçileri de 1 Mayıs'ı tarlada hem çilek toplayarak hem de müzik eşliğinde oynayarak kutladılar.

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke'de hasadın yoğunlaşmasıyla ilçeye geldiklerini belirten Mehmet Yıldız, “Bizim hayatımızda şartlar zor. Bizler tarım işçisi çocukları olarak dünyaya geldik. Her yıl 1 Mayıs'ta tarlada oluruz. Sabah 5'de kalkar, akşam 5'de iş bırakırız. 1 Mayıs'ın işçi bayramı olduğunu bile çoğu zaman hatırlamayız” dedi.

Tarım işçilerinden Hülya Can, hemen yanı başlarındaki deniz ve kumun tadını çıkarmak bir yana, ilkel koşullarda adeta yaşam mücadelesi verdiklerini, günün ilk ışıklarından güneşin batışına kadar günlük 25 lira yevmiye ile çalıştıklarını belirterek, “1 Mayıs gelmiş kimsenin dikkatinde değil. Çalışmaktan bayram görmüyoruz” dedi.

Tarla sahibi Hasan Öz ise “Çilek zor bir ürün. Çocuktan daha çok bakmak zorunda kalıyoruz. Anaç fide getirilmediği için verim düşük. Bunun için hasat az oluyor. Hiç 1 Mayıslarda eğlenme zamanımız olmadı. Çocukluğumuzda hep olaylar olurdu. Bunun için hep bunun dışında kaldık. Hayatımız çilekle uğraşmaktan ve hep tarlada çalışmakla geçti” diye konuştu. (İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV