24 Eylül 2018 Pazartesi

TABİP ODASI’'NA KADIN ELİ DEĞDİ

Dr. Ful Uğurhan, Mersin Tabip Odası’nın ilk kadın başkanı oldu.

29 Nisan 2014 Salı 19:00
TABİP ODASI’'NA  KADIN ELİ DEĞDİ
 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Mersin Tabip Odası, olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Başkanlığa Dr. Ful Uğurhan seçildi. Böylece Mersin’de ilk kez bir kadın oda başkanlığı görevini üstlenmiş oldu.

Başta Mersin Tabip Odası olmak üzere yıllardır çeşitli sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev alan Mersin’in yakından tanıdığı Dr. Ful Uğurhan, geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ve tek listeyle gidilen Mersin Tabip Odası Olağan Genel Kurulu’nda başkanlık görevine getirildi. Mersin’de bir çok ilke imza atan Mersin Tabip Odası, bir yenilik daha yaparak bir kadın doktoru başkan olarak seçti.

Seçimlerin ardından Mersin İmece muhabirine açıklamalarda bulunan Uğurhan, yıllardır oda bünyesinde çeşitli görevler üstlendiğini anımsattı.

Uğurhan, “Galip Kırıcı başkanımızın bir dönem daha görevini sürdüreceğini düşünüyorduk fakat bırakacağını açıkladı. Bunun üzerine göreve benim uygun olduğumu düşündüklerini belirterek aday olmamı istediler ve bende onları kıramadım. Görev sürem içerisinde odamızın taşıdığı bayrağı daha yukarıya taşımak için mücadele edeceğim” dedi.

Mersin Tabip Odası Başkanlığı görevini daha önce profesör, doçent ya da uzman hekimlerin yürüttüğünü ve bunların tamamının erkek olduğunu hatırlatan Uğurhan, Tabip Odası Başkanlığı’na seçilmesinin Mersin’de ilk defa bir kadının oda başkanı olmasının yanında Mersin Tabip Odası tarihinde de ilk defa bir pratisyen hekimin başkanlığa getirilmesi anlamına geldiğini söyledi.

 

Kadın erkek eşitliği açısından önemli

 

Kendisiyle birlikte yeni dönemde biri profesör, diğeri ise pratisyen hekim olan iki kadın doktorun daha görev yapacağını bildiren Uğurhan, “Bu onurlu göreve gelmem kadın-erkek eşitliği açısından da son derece önemli bir durumdur. Öte yandan dünyada pratisyen hekimlik en önemli branşlardan biridir ancak ülkemizde bu dal ötelenmiştir. Başkan olmam bu açıdan da son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

Uğurhan, yeni dönemde amaçlarının çağdaş, etkin, demokratik, özgürlükçü, laik bir yönetim anlayışıyla hekime yönelik her türlü şiddeti reddeden ve gerek toplumun eşit, nitelikli, ücretsiz, ulaşılabilir bir sağlık hizmeti alması ve gerekse hekimlerin iş, ücret, kadro ve gelecek güvencesi kazanması için mücadele etmek olacağını söyledi.

Son yıllarda hükümetlerin uyguladığı sağlık politikaları nedeniyle değersizleştirilmeye çalışılan hekim emeğinin hak ettiği değeri yeniden kazanması için mücadele etmeye devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Uğurhan, “Bir yandan Sağlık Hakkı Meclisi bünyesinde sağlık meslek örgütleri ve sendikalarıyla diğer yandan da Emek ve Demokrasi Platformu bünyesinde Mersin’deki diğer emek ve meslek örgütleriyle sorunlarımıza ortak çözümler bulmaya çalışacağız” dedi.

 

Yeni yönetimde kimler var?

 

Mersin Tabip Odası’nın yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Yönetim Kurulu: Ful Uğurhan, Gülden Ersöz, Ruhsar Uçar, Mehmet Antmen, Zeki Sinan Doğan, İzzet Çalış, İbrahim Pekmez.

Onur Kurulu: Hanife kara, Nehir Sucu, İ. Savaş Zorlutuna, Necip T. Yücer, Seyfi Arslan. Denetleme Kurulu: F. Volkan Öztuna, Alfert Sağdıç, Ali kutta Çelik.

TTB Delegeleri: Galip Kırıcı, Hülya Canyurt Kuş, İ. Tufan Ünal, Ayşe Devrim Başterzi, Metin Uzabacı, A. Burhan Söker, Hakkı Aktaş. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV