21 Eylül 2018 Cuma

'‘NÖBETE GİTMİYORUZ’'

Aile hekimlerinden dilekçeli nöbet eylemi

02 Mayıs 2014 Cuma 19:01
'‘NÖBETE GİTMİYORUZ’'
 Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, aile hekimlerine 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan acil servislerde nöbet tutma uygulamasının keyfi olduğunu öne sürerek, Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yapıp müdürlüğe itiraz dilekçesi verdi.

Dernek üyesi aile hekimleri, Dernek Başkanı Dr. Gürbüz Şen ve Mersin Tabip Odası’nın yeni başkanı Ful Uğurhan ile birlikte öğle saatinde Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplandı. İnönü Bulvarı üzerindeki müdürlük binası önünde hazırladıkları dilekçeleri basın mensuplarına gösteren aile hekimleri, nöbet genelgesiyle getirilen zorunlu nöbetleri protesto etti.

Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şen, torba yasayla yayınlanan nöbet genelgesiyle Mersin’de 1 Mayıs’tan itibaren aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına, hastanelerin acil servislerinde triyaj alanlarında, yeşil alanlarda ve ilçelerde kırmızı alanlarda nöbetler yazıldığını söyledi. Nöbetlerin illerde halk sağlığı müdürü, sağlık müdürü ve kamu hastane birlikleri genel sekreterinden oluşan komisyonlarca yazıldığını belirten Şen, bu nöbetlerin keyfi olarak yazıldığını öne sürdü.

“Usulen komisyonca hazırlanan nöbetler, fiilen hastanelerin acil servis sorumluları tarafından yazılmıştı” diyen Şen, yazılan nöbetlerin eğitim ve ihtiyaçla hiçbir ilgisinin bulunmadığını kaydetti. Acil servislerin eğitim yeri, vatandaşların da eğitim materyali olmadıklarının altını çizen Şen, “Mersin Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Aytekin Kemik, Mezitli ilçemizde aile hekimleriyle yaptığı toplantıda, bu nöbetlerin Sağlık Bakanı ile federasyon ve derneklerin inatlaşması sonucu yazıldığına inandığını ifade etmiştir. Kendisinin bu görüşünü paylaşıyor ve yazılan nöbetlerin keyfi nöbetler olduğunu yineliyoruz” dedi.

Mersin’de Nisan ayının 20’sinde hazırlanması gereken nöbetlerin 30 Nisan günü mesai bitiminde alelacele tebliğ edilmeye çalışıldığını ve hiçbir bildirim yapılmadığını da aktaran Dr. Şen, “Mesaisi devam eden arkadaşlarımız saat 16.00’da nöbet yerlerinde nasıl olacaklardır?” diyerek uygulamanın vicdani ve hukuki olmadığını savundu. İlçelerde triyaj uygulanmayan hastanelerde ise aile hekimlerine tatiller ve hafta sonlarında nöbetler yazıldığına dikkat çeken Şen, “Aile hekimlerinin kamu hastaneleri kurumlarıyla organik herhangi bir bağı yoktur. Bu sağlıksız uygulamadan bir an önce vazgeçilmelidir. Her kurum kendi işini yapmalıdır” diye konuştu.

Şen, “Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak yazılan bu nöbetlere gitmeyeceğimizi ve bu nedenle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi açısından itiraz dilekçelerimizi Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğüne vermek üzere burada toplandık. Ayrıca bu popülist ve sağlıksız uygulamayı protesto etmek için Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı olarak verilecek ceza puanlarıyla sözleşmem feshedilene kadar mazeretsiz olarak tarafıma yazılan hiçbir nöbete gitmeyeceğim” ifadelerini kullandı. (İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV