21 Eylül 2018 Cuma

'‘HESAP VERİN’'

Kristal İş Mersin Şubesi, Soma’da yaşananların işçi katliamı olduğunu kaydetti, yetkililere seslendi

14 Mayıs 2014 Çarşamba 14:47
'‘HESAP VERİN’'
 İmece Haber Merkezi- Kristal İş Mersin Şubesi, Soma maden ocağında trafo patlamasının yol açtığı yangında onlarca işçinin hayatını kaybetmesini ‘katliam’ olarak değerlendirdiklerini belirterek, yetkilileri hesap vermeye çağırdı.

Ülkede en büyük maden faciasının, 1992’ de Zonguldak’ın kozlu ilçesinde yer alan Türkiye Taş Kömürü İşletmesi’ne bağlı kömür ocağında meydana geldiğini belirten Kristal İş Mersin Şubesi, “Buradaki grizu patlamasında 263 işi kardeşimiz hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu son olay daha fazla kar için egemenler ve hükümetlerin insan hayatını nasıl hiçe sayabildiklerini gösteren açık bir kanıttır. Son yıllarda AKP hükümetinin hız verdiği taşeronlaştırma politikalarının sonucu olarak yaşanan bu son facianın adım adım geldiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada 18 yaşın altındakilerin yasal olarak yeraltı işlerinde çalıştırılması yasak olmasına rağmen çıkarılan cenazelerin 4 tanesinin 18 yaşın altında olmalarının da düşündürücü olduğu vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Meclisteki muhalefet partilerinin soma da maden ocaklarıyla ilgili verdikleri soru önergelerinin AKP’li milletvekillerinin oylarıyla 20 önce ret edilmesi iktidar partisinin insan hayatına verdiği değerin gerçek göstergesidir.  Yaşanan faciada hayatını kaybeden kardeşlerimizin acısı yüreğimizi yakarken hayatını kaybedenler için ‘güzel ölüm, sayılara takılmayalım’ gibi vicdansız açıklamalar yüreğimizdeki acıyı da öfkeyi de katlamaktadır. İşçiler yürümesin diye verilen mücadelenin birazı işçileri korumak için verilseydi bu acılar yaşanır mıydı? İşçilere sıktığınız gazlara harcadığınız parayı işçi sağlığı ve güvenliğine harcasaydınız bu acılar yaşanır mıydı? Bu kayıpların hesabı artık verilmeli. Madenlerde ölüm istemiyoruz”

Anahtar Kelimeler: Kristal İş Mersin Şubesi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV