21 Eylül 2018 Cuma

ÇOK İŞ, AZ ÜCRET!

Tarım işçilerinin emeğinin para etmediği kent: Mersin…

09 Mayıs 2014 Cuma 18:35
ÇOK İŞ, AZ ÜCRET!
 MELTEM AHATOĞLU

 

Mevsimlik tarım işçileri, sağlık ve sosyal güvenceleri olmadan sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar kol ve beden gücüyle, düşük ücretlerle çalışıyorlar. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre diğer illerle kıyaslandığında en düşük ücret kadın işçiler için 750 TL ile Mersin’de veriliyor. Tarım işçileriyle ilgili çalışma yürüten Tarım Narenciye Depo İnşaat Emekçilerinin Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Derneği (Emek-Der) Başkanı Emin Uslu, mevsimlik tarım işçilerinin ücretleri belirlenirken ‘kadın ve erkek işçiler’ diye ikiye ayrılan işçilerin cinsiyet ayrımcılığının yanı sıra ücret adaletsizliğine maruz kaldıklarını söylüyor. Uslu’ya göre, tarlalarda en çok kadınlar çalışıyor ama en düşük ücreti de yine onlar alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, ülke genelinde mevsimlik tarım işçilerinin aldıkları ücretleri açıkladı. Buna göre işçilere yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 45 TL ile Ordu’da, erkek işçiler için 62 TL ile Ardahan'da gerçekleşti. Mersin ise kadın işçilerin en düşük ücret alıkları il konumunda. Mersin’de bir kadın tarım işçisi, ayda 750 TL kazanıyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Emek-Der Mersin Şube Başkanı Emin Uslu, tarlalarda en çok çalışan kesimin kadınlar olmasına karşın, en düşük ücreti de onların aldığını söyledi. “En ağır şartlarda en düşük ücrete çalışan kadınlar tarlada da 2. sınıf insan muamelesi görüyorlar” diyen Uslu, bu cinsiyet ayrımcılığının giderilmesi için yürüttükleri çalışmaların da sonuca ulaşamadığını anlattı. Tarım işçilerinin ücretlerinin belirlenmesi için oluşturulan kurulda yer aldıklarını ve kurulda belirlenen rakamlara karşı çıktıklarını kaydeden Uslu, özellikle de kadın ve erkek işçiler için farklı ücretlerin belirlenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Güvencesiz ve oldukça düşük ücretlerle çalıştırılan işçilerin hiçbir sosyal hakka sahip olamadıklarının altını çizen Uslu, “Görünmeyen ve emeğinin karşılığını alamayan bu kesimin sorunlarına çözüm bulabilmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Anahtar Kelimeler: Mevsimlik Tarım İşçileri

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV