23 Eylül 2018 Pazar

ASİSTAN HEKİMLER İSYANDA

Ö. SERDAR KOCAPINAR’IN HABERİ

02 Mayıs 2014 Cuma 18:47
ASİSTAN HEKİMLER İSYANDA
 

33 saat nöbet tutuyorlar, poliklinik hizmeti veriyorlar, ücretlerini alamıyorlar

Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi’nde çalışan asistan hekimler, mesai saatlerinin uzun olması, maaşlarının zamanında yatırılmaması ve nöbet ücretlerinin geç ödenmesini protesto ettiler.

Yoğun mesai saatlerinden dolayı nitelikli eğitim alamadıklarını ifade eden hekimler, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi kan alma bölümü önünde bir araya gelerek, ‘ Artık yeter, asistan hekim köle değildir. Emeğimizin karşılığını istiyoruz’ yazılı pankart açtı.

‘Asistanız haklıyız kazanacağız’, ‘33 saattir nöbetteyiz’ şeklinde slogan atan hekimler hazırladıkları, ‘33 saat uyumamış bir pilotun kullandığı uçağa biner misiniz?’, ‘Poliklinikte muayeneyi bekleyen 100. hasta olmak istiyor musun?’, ‘Nitelikli hekimlik için eğitim istiyoruz’ yazılı dövizlerle de hem hastalara hem de hastane yönetimine bazı sorular yönelttiler.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Dr. Mehmet Baki Kara, asistan hekimlerin eğitim almak için geldikleri hastanelerde kâr odaklı sağlık sisteminin tüm angaryasını omuzladıklarını, 36 saat çalıştırılmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi. Kara, “Mevcut sağlık sistemi sadece biz asistan hekimleri değil, ebesinden, hemşiresine, sağlık memurundan, sağlık teknisyenine tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemekte, bir birimizden ayırmakta ve mutsuz çoğunluklar yaratmaktan başka bir işlevi bulunmamaktadır. Hiç bir sağlık çalışanı emeğinin tam karşılığını alamamaktadır” dedi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sunulan sağlık hizmetinde önemli bir yükü taşıdıklarını ifade eden Kara, buna karşılık olarak nöbet ücretlerinin geç yatırıldığını, ayrıca bu çabalarının ek ödemelere yansıtılmadığını dile getirdi.

Kara, “Bizler, performans kaygısı nedeniyle polikliniklerde sürekli hasta bakmak zorunda bırakılırken, eğitimlerimizi çoğunlukla sadece kağıt üstünde almaktayız. Birçok klinikte eğitimler öğle arası dinlenme saatlerinde yapılmakta ya da hiç yapılmamaktadır” diye konuştu.

Hastane kadrosundaki asistan hekimlerin gün geçtikçe azaldığını, öte yandan TUS sınavında yeterli kadronun açılmadığını da anımsatan Kara, bu azalma nedeniyle tüm kliniklerde ciddi sorunların yaşandığını kaydetti.

Kara, yapımı tamamlanan yeni hastaneye geçtiklerinde yatak sayısının 2 kata çıkacağını ve sorunların daha da büyüyeceğini ve bu nedenle hastane yönetimin biran önce en geç ay sonuna kadar asistan hekimlerin sorunlarının çözmesini talep etti.

Yapılan basın açıklamasının ardından asistan hekimler, Başhekimlik önüne doğru yürüyüşe geçtiler.


Hasta ve hasta yakınlarının alkışlarıyla destek verdiği hekimler hastane koridorlarının geçtiği sırada Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Güvenlik Müdürü olduğu belirtilen bir kişi, kendisine talimat geldiğini ve asistan hekimlerin yürüyüş yapmaması gerektiği uyarısında bulundu. Asistan hekimler buna rağmen yürüyüşlerini sürdürerek başhekimlik önünde sonlandırdılar.  

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV