23 Eylül 2018 Pazar

Akkuyu NGS’nin iletişim hamlesi

20 Mayıs 2013, 20:36
Akkuyu NGS’nin iletişim hamlesi
MELTEM AHATOĞLU
 Hafta sonu Akkuyu NGS bir ‘iletişim’ semineri düzenledi.
Seminer ‘Stratejik konuların iletişimiyle’ ilgiliydi.
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Keskin ile Dr. Murat Çağatay’ın katıldığı ve sohbet ortamında geçen seminerde, önce gazetecilik ve toplumsal beklentilerle ilgili sunum yapıldı. Sonrasında ‘toplumsal algı…’
Ardından seminer o ‘stratejik’ konuda kilitlendi.
Akkuyu nükleer santrali, santralde olası bir sızıntı ya da kaza olması halinde gazetecilerin haber ve bilgi akışını nasıl sağlayacağı, nükleer atıkların ne olacağı…
***
Fatih Keskin’in gazetecilikle ve sorumluluk alanlarıyla ilgili yaptığı sunumu; olası bir nükleer sızıntı halinde yaşanacak krizde gazetecilerin nasıl davranacağına bağladığı(!) sırada; araya NGS’nin teknik personeli girdi.
‘Asla patlama olmayacak’ dedi nükleer fizik uzmanı…
‘Biz öyle bir teknoloji kullanıyoruz ki, hidrojen birikmeyecek, güvenliği tam olacak…’
Atıklarla ilgili endişeler dile getirilince ise; “En fazla 12 kişilik yemek masası büyüklüğünde olacak 1 yıllık atık… Ve Rusya gelip onu alacak” dedi.
Bunların 15 yıllık dinlenme-soğuma süresinin ardından Rusya'ya gönderileceğini anlattı.
Bu atıkların 10 bin yıl boyunca ‘risk’ taşımaya devam ettiği konusuna ise değinmek istemedi. ‘Rusya ne yapıyor, nereye gömüyor bilmiyoruz. Bunun için para da istemeyecek ve atıklar Türkiye’de olmayacak. Dolayısıyla 10 bin yıllık risk bizim ülkemiz için geçerli değil’ yanıtını verdi.
Akkuyu’nun atıklarının Rusya tarafından alınması ve nereye gömüleceğini bilmeyişimiz ‘ikna edici, rahatlatıcı değil’ dedik…
‘Ben de bilmiyorum’ dedi.
Araya giren Fatih Keskin, gazetecileri de dinlemek istediğini söyleyince, basın ile Akkuyu NGS’nin iletişimsizliği masaya yatırıldı ki; karşılıklı iletişimimizin ne denli zayıf olduğunu gören Fatih hocanın ‘stratejik bir iletişim’ hamlesiyle kriz (!) kolayca atlatıldı.
Konu nükleer santralin güvenilirliğinden, firma ile medyanın iletişimsizliğinden çıkarak ‘AKP ve muhalefet arasında süregelen nükleer santral tartışmalarının nasıl bitirileceği’nde düğümlendi. İletişim uzmanları ve nükleer fizikçiler ‘AKP ile muhalefet ve STK’lar arasında bir siyasi malzeme olarak görülen nükleer santralin bir devlet projesi ve enerji kaynağı’ olarak gündeme getirilmesi gerektiğini ve bu konuda gazetecilerin yapabileceği iletişim hamlelerini anlattılar.
***
İlginç olan şu…
Nükleer santralle ilgili çalışma ve faaliyetleri siyasi zeminden çıkartmak istediklerini söyleyen ve bunun AKP’nin projesi değil, devlet projesi olduğunu vurgulayan; bu konuda da iletişim uzmanlarından ve gazetecilerden destek isteyen Akkuyu NGS, o seminere AKP İl Genel Meclis üyesi İbrahim Gül’ü de davet etti!
Kürşat Tüzmen’in bakan olduğu dönemde Mersin basınına ‘dahil’ oluveren, şimdiler de Ekonomi Bakanlığı’nın ‘sözcüsü’ gibi çalışan Harun Aslan da cabası!
***
Madem siyasi zeminden çıkartılmak isteniyordu bu santral; AKP’li meclis üyesinin ne işi vardı o seminerde?
Bir de hala diyorsunuz ki; şeker söyle, kaymak söyle, bal söyle!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV